UHE1C122MPD1TD
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL
UHE1C122MPD1TD
Ratings-
Impedance42 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance1200 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency1.32 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1.65 A @ 100 kHz