UHE1E122MHD
CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL
UHE1E122MHD
Ratings-
Impedance43 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance1200 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency1.768 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency2.21 A @ 100 kHz