UHW1A562MHD
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
UHW1A562MHD
Ratings-
Impedance11 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance5600 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated10 V
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency3.296 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency4.12 A @ 100 kHz