UHW1A562MHD6
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
UHW1A562MHD6
Ratings-
Impedance13 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance5600 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated10 V
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency3.048 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency3.81 A @ 100 kHz