UHW1E222MHD1TO
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
UHW1E222MHD1TO
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance2200 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency2.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency3.2 A @ 100 kHz