UHW1J222MHD
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL
UHW1J222MHD
Ratings-
Impedance20 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance2200 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated63 V
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency2.895 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency3.86 A @ 100 kHz