UHW1V681MPD
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
UHW1V681MPD
Ratings-
Impedance17 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance680 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated35 V
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency1.74 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency2.9 A @ 100 kHz