UKA1C101MDD
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
UKA1C101MDD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance100 µF
Part StatusActive
ApplicationsAudio
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency115 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency172.5 mA @ 10 kHz