UKA1V222MHD
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
UKA1V222MHD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance2200 µF
Part StatusActive
ApplicationsAudio
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated35 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency1.26 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1.449 A @ 10 kHz