UKL1C100KDDANA
CAP ALUM 10UF 10% 16V RADIAL
UKL1C100KDDANA
Ratings-
Impedance-
Tolerance±10%
Capacitance10 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency55 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency110 mA @ 10 kHz