UKL1C151MPD1TD
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL
UKL1C151MPD1TD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance150 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency420 mA @ 10 kHz