UKL1C330KDDANATA
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
UKL1C330KDDANATA
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance33 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency100 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency200 mA @ 10 kHz