UKL1J150KED
CAP ALUM 15UF 10% 63V RADIAL
UKL1J150KED
Ratings-
Impedance-
Tolerance±10%
Capacitance15 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated63 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency100 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency200 mA @ 10 kHz