UKL1J151MHD1TO
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
UKL1J151MHD1TO
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance150 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated63 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency450 mA @ 120 Hz