UKL2A6R8MED
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL
UKL2A6R8MED
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance6.8 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated100 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency65 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency130 mA @ 10 kHz