UKT0J471MPD
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
UKT0J471MPD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance470 µF
Part StatusActive
ApplicationsAudio
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated6.3 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency270 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency405 mA @ 10 kHz