UKT1C220MDD1TD
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
UKT1C220MDD1TD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance22 µF
Part StatusActive
ApplicationsAudio
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Polarization-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency54 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency108 mA @ 10 kHz