UKT1E101MED1TD
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
UKT1E101MED1TD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance100 µF
Part StatusActive
ApplicationsAudio
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Polarization-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency210 mA @ 10 kHz