UKT1E103MRD
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL
UKT1E103MRD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance10000 µF
Part StatusActive
ApplicationsAudio
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency2.15 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency2.473 A @ 10 kHz