UKT1E331MPD1TA
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
UKT1E331MPD1TA
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance330 µF
Part StatusActive
ApplicationsAudio
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency290 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency435 mA @ 10 kHz