UKT1H471MHD1TO
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
UKT1H471MHD1TO
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance470 µF
Part StatusActive
ApplicationsAudio
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Polarization-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated50 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency530 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency795 mA @ 10 kHz