UKT1V102MPD
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
UKT1V102MPD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance1000 µF
Part StatusActive
ApplicationsAudio
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated35 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency860 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1.29 A @ 10 kHz