UKT1V221MPD1TD
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
UKT1V221MPD1TD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance220 µF
Part StatusActive
ApplicationsAudio
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Polarization-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated35 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency260 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency390 mA @ 10 kHz