UKW1A222MPD
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
UKW1A222MPD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance2200 µF
Part StatusActive
ApplicationsAudio
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated10 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency1.05 A @ 120 Hz