UKW1C222MHD1TO
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
UKW1C222MHD1TO
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance2200 µF
Part StatusActive
ApplicationsAudio
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency1.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1.4375 A @ 10 kHz