UKW1E223MRD
CAP ALUM 22000UF 20% 25V RADIAL
UKW1E223MRD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance22000 µF
Part StatusActive
ApplicationsAudio
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency4.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency5.175 A @ 10 kHz