UKW1E332MHD1TN
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
UKW1E332MHD1TN
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance3300 µF
Part StatusActive
ApplicationsAudio
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency1.95 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency2.2425 A @ 10 kHz