UKW1V101MED
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
UKW1V101MED
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance100 µF
Part StatusActive
ApplicationsAudio
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated35 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency200 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency300 mA @ 10 kHz