ULD2D270MPD1TD
CAP ALUM 27UF 20% 200V RADIAL
ULD2D270MPD1TD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance27 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated200 V
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency149 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency268.2 mA @ 100 kHz