ULD2D2R2MED1TD
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
ULD2D2R2MED1TD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance2.2 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated200 V
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency36 mA @ 120 Hz