ULD2D5R6MPD6TD
CAP ALUM 5.6UF 20% 200V RADIAL
ULD2D5R6MPD6TD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance5.6 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated200 V
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency56 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency112 mA @ 100 kHz