ULV2H4R7MNL1GS
CAP ALUM 4.7UF 20% 500V SMD
ULV2H4R7MNL1GS
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance4.7 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
PolarizationPolar
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated500 V
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency45 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency72 mA @ 100 kHz