UMA1C220MDD1TP
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
UMA1C220MDD1TP
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance22 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency37 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency55.5 mA @ 10 kHz