UMF1A470MDD
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
UMF1A470MDD
Ratings-
Impedance1.3 Ohms
Tolerance±20%
Capacitance47 µF
Part StatusObsolete
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated10 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency57.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency115 mA @ 100 kHz