UMF1V4R7MDD1TP
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
UMF1V4R7MDD1TP
Ratings-
Impedance5 Ohms
Tolerance±20%
Capacitance4.7 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated35 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency50 mA @ 100 kHz