UMP1HR22MDD1TP
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
UMP1HR22MDD1TP
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance0.22 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
PolarizationBi-Polar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated50 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency3 mA @ 10 kHz