UMT1E220MDD
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
UMT1E220MDD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance22 µF
Part StatusObsolete
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency38 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency57 mA @ 10 kHz