UMW0G330MDD
CAP ALUM 33UF 20% 4V RADIAL
UMW0G330MDD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance33 µF
Part StatusObsolete
ApplicationsAudio
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated4 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency28 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency42 mA @ 10 kHz