UPA1A102MPD1TA
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
UPA1A102MPD1TA
Ratings-
Impedance44 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance1000 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated10 V
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency915 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1.22 A @ 100 kHz