UPA1C222MHD3TO
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
UPA1C222MHD3TO
Ratings-
Impedance22 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance2200 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency1.938 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency2.28 A @ 100 kHz