UPA1C821MPD6TD
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL
UPA1C821MPD6TD
Ratings-
Impedance49 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance820 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency930 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1.24 A @ 100 kHz