UPJ0J681MPD6TD
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL
UPJ0J681MPD6TD
Ratings-
Impedance180 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance680 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated6.3 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency580 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency700 mA @ 10 kHz