UPJ1A472MHD6
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
UPJ1A472MHD6
Ratings-
Impedance35 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance4700 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated10 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency2.02 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency2.25 A @ 10 kHz