UPJ1C222MHD6TN
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
UPJ1C222MHD6TN
Ratings-
Impedance48 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance2200 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency1.62 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1.8 A @ 10 kHz