UPJ1C331MPD1TD
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
UPJ1C331MPD1TD
Ratings-
Impedance180 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance330 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency455 mA @ 120 Hz