UPJ1E151MPD
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL
UPJ1E151MPD
Ratings-
Impedance260 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance150 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency320 mA @ 120 Hz