UPJ1J181MHD6TN
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL
UPJ1J181MHD6TN
Ratings-
Impedance120 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance180 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated63 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency750 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1.05 A @ 10 kHz