UPJ1J330MED
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
UPJ1J330MED
Ratings-
Impedance520 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance33 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated63 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency170 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency305 mA @ 10 kHz