UPJ2A271MHD6
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
UPJ2A271MHD6
Ratings-
Impedance80 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance270 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated100 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency918 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1.23 A @ 10 kHz