UPJ2A3R3MDD1TD
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL
UPJ2A3R3MDD1TD
Ratings-
Impedance4.1 Ohms
Tolerance±20%
Capacitance3.3 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated100 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency27 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency54 mA @ 10 kHz